Akupunktura a akupresura – Zlín

Čínská medicína si našla své místo také u nás. Názory na tyto léčebné metody se různí. Jedno je však jisté. Čínská medicína je léčebný systém s velkou tradicí a jeho léčebné prvky jako např. akupresura využívá nevědomky skoro každý.

Akupunktura a akupresura – Zlín

Akupunktura a akupresura jsou prvky čínské medicíny, která se využívá již 3 000 let. Lidé po celém světě mají velkou důvěru v medicínu s tak velkou tradicí. Čínská medicína se řadí mezi nejstarší léčebné systémy. Do čínské medicíny se kromě zmíněné akupunktury a akupresury řadí také masáže, dietetika, dechová cvičení, pohybová terapie, meditace, rostlinná léčba, minerální a živočišná léčiva. V léčebné terapii se všechny tyto prvky vzájemně kombinují a doplňují. Čínská medicína vychází ze základů jin a jang. Tato medicína funguje na principu harmonie lidského organismu. Lidský organismus potřebuje vyvážené složky jin a jang. Když dojde k narušení harmonie organismu, stává se člověk nemocným. Principy jang představují slunce, teplo, světlo, den, pohyb, léto, rozpínavost, aktivitu, mužnost, tenké střevo, močový měchýř, žlučník, tlusté střevo, žaludek. Principy jin znamenají: měsíc, chlad, vodu, tmu, noc, klid, zimu, koncentraci, pasivitu, ženskost, srdce, ledviny, osrdečník, játra, plíce, slezinu. Také ve Zlíně můžete najít odborníky, kteří se věnují akupunktuře a akupresuře.** **

Akupunktura

V čínské medicíně má akupunktura své důležité místo. Harmonickým lidským organismem proudí energie čchi rovnoměrně. Energie čchi proudí dráhami pod kůží – meridiány. Každý meridián a body na něm souvisí s některým orgánem. V případě, že je některý z akupunkturních bodů ucpaný, v těle dojde k narušení rovnováhy, a tak vznikají zdravotní problémy. Pomocí vpichu jemných akupunkturních jehel do specifických akupunkturních bodů dojde ke stimulaci a uzdravení těla. Akupunktura pak využívá asi 400 bodů na lidském těle. Tento způsob léčby je bezbolestný.

Akupunktura je vhodná např. při bolestech krční páteře, zad, při únavě, bolestech hlavy, zažívacích a dýchacích obtíží, při alergiích, stresu, úzkosti, neplodnosti, vysokém nebo nízkém krevním tlaku nebo při poruchách spánku.

Akupunktura však není vhodná při selhávání orgánů, prudce probíhajících infekcích, při celkové hormonální léčbě nebo u dosud nediagnostikovaných onemocněních.

Názory lékařů na akupunkturu jsou nejednotné.

Akupresura

Akupresura funguje na stejných principech jako akupunktura. Akupresura však nevyužívá nabodávání jehliček do akupunkturních bodů, ale zaměřuje se na jejich stlačování na povrchu lidského těla. Tato metoda je neinvazivní a kombinuje princip akupunktury a masáže. Stimulací akupunkturních bodů dochází k uvolnění nahromaděné energie.

Během akupresury terapeut mačká bříšky prstů jednotlivé akupresurní body a tím také zjišťuje, jaká jsou citlivá místa (s tímto souvisí i postižené orgány). Na citlivých místech se poté provádí masáž palci a konečky prstů. Akupresura trvá od půl hodiny do hodiny.

Akupresura není vhodná pro osoby s onemocněním cév, ortopedickými potížemi a těhotné ženy.

Akupresuru si můžete vyzkoušet také sami na sobě. Např. tlačte pomocí ukazováčku a palce ušní lalůčky. Masáž ušních lalůčků pomáhá odbourávat neklid. Když vás trápí bolest hlavy, tak se zaměřte na masáž spánků. Při přemýšlení tlačte bříškem prstu na kořen nosu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4584 (magazinzlin.cz#42)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat