Autoškola - Olomouc

Řízení auta je dnes pro mnohé nezbytností, protože jste většinou všude rychleji, nejste odkázáni na někoho jiného a navíc se vám tento typ přepravy často i finančně vyplatí. Proto je dobré navštívit autoškolu.

Co vám přinese vlastnictví řidičského oprávnění?

Jedním z důležitých momentů je skutečnost, že se na nikoho nemusíte vázat a máte kdykoli k dispozici mobilní prostředek, kterým se přesunete o pár metrů anebo více kilometrů. Nemusíte čekat na zastávce, než přijede MHD, kde navíc na menších městech je prostor mezi jednotlivými příjezdy autobusů velmi znatelný. Právě na menších vesničkách se** bez auta skoro neobejdete**. Služby, obchody nebo lékaři jsou často ve vedlejším městě a odtud větší nákup autobusem neodvezete.

Dalším faktorem bývá i finanční stránka. Jestli jedete na větší vzdálenost ve více jak dvou lidech, tak se vám vyplatí zaplatit za benzín než za jízdenku na vlak. Navíc i zde je někdy nutnost přemístit více věcí nebo objemnějších předmětů. S autem máte jistotu, že si můžete v klidu a pohodlí převézt něco těžkého a ne se s tím vláčet po vlacích či autobusech několik hodin.

Vlastnictví řidičského průkazu je někdy podmínkou pro přijetí do zaměstnání. Zde se vyskytuje další služba, kterou autoškoly nabízí, a sice kondiční jízdy. Pokud sice máte řidičský průkaz, ale bojíte se za volant, tak si udělejte několik cvičných jízd, kdy si oprášíte grif a získáte opět sebejistotu za volantem. Někdy je totiž nerozhodný řidič stejně nebezpečný jako pirát silnic. Řízení auta je velice komfortní službou, kdy si ale musíte být jistí za volantem. Jedině tak máte jistotu, že neohrozíte sebe ani ostatní.

Co potřebujete, když jdete do autoškoly?

Až budete žádat o řidičské oprávnění, tak si s sebou do autoškoly musíte přinést žádost o řidičské oprávnění. Před nástupem je také nutné absolvovat lékařskou prohlídku. Zde vám lékař orazítkuje potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Řidičská oprávnění a skupiny

Jednotlivé skupiny jsou pečlivě rozdělené tak, aby se zabránilo tomu, že někdo nezpůsobilý může řídit velké auto, i když dělal zkoušky jen na osobní automobil.

Řidičská skupina Am

Když získáte řidičský průkaz, tak budete moci ovládat malý motocykl nebo moped s maximální konstrukční rychlostí do 45 km/h. Můžete toto oprávnění již získat, když vám je 15 let (alespoň v den ukončení výcviku) a jste zdravotně způsobilí. Pokud nejste ještě plnoletí, tak potřebujete i písemný souhlas zákonného zástupce.

Řidičská skupina A1

Zde máte šancí získat oprávnění na řízení motocyklu do objemu 125 ccm a do výkonu 11 kW. Musí vám být alespoň 16 let (v den ukončení výcviku), jste zdravotně způsobilí, přinesete řádně vyplněnou žádost o řidičské oprávnění a zase – pokud je vám do 18-ti let, tak si přineste i písemný souhlas zákonného zástupce. Co se týká věku, tak ale existuje výjimka pro držitele licence motoristického sportovce, tak máte věkovou podmínku pouze pro jízdu při sportovní soutěži.

Řidičská skupina Ao

Až budete mít toto oprávnění, tak můžete řídit motocykl do výkonu 25 kW a do poměru 0,16 kW/kg s postranním vozíkem nebo bez něj. Podmínkou pro přijetí do výcviku je završení 18 let (v den ukončení výcviku).

Řidičská skupina B

Nejčastěji žádaná skupina, protože se zde jedná o klasické osobní vozy. Tato skupina opravňuje k řízení motorových vozidel do celkové hmotnosti 3,5 tuny a max. počtu 8 pasažérů (navíc řidič), kdy nepřesáhne hmotnost  přívěsu 750 kg. Pak opravňuje k řízení traktorů a samojízdných pracovních strojů o maximální přípustné hmotnosti do 3,5 tuny. Žadateli musí být alespoň 18 let v den ukončení výcviku.

Jednotlivé skupiny můžete mezi sebou kombinovat, čímž se vám vytvářejí výhodné slevy na získání řidičského oprávnění.

Kondiční jízdy

Jestli nějakou dobu neřídíte, tak je dobré si osvěžit paměť pod dohledem profesionála. To, co jste se kdysi naučili, se nezapomíná, takže si jen oprášíte paměť. Můžete zaplatit jaký počet hodin chcete, protože se jedná o hodinové lekce.

Referentské školení

Jedná se o školení řidičů, kteří při výkonu své práce řídí motorová vozidla a nespadají přitom do režimu „Profesního školení". To znamená, že zaměstnanec řídí vozidlo na služební cestě (jeho nebo i firemní).

Jak probíhá výcvik v autoškole

Nejprve se klienti seznámí s praktickými věcmi, kdy se učí na testy a také základní zdravovědou.

Pak se jezdí v termínech, které si** autoškola** s klientem sjedná. Není problém, přijet na smluvené místo pro klienta a odtud vyrazit. Ve vozidle jsou dva systémy pedálů. Jednak je to ona známá trojice brzda, spojka a plyn na straně řidiče, a pak má ještě instruktor k dispozici brzdu a spojku, aby mohl včas zasáhnout a zastavit auto při nebezpečí nebo špatném počínání klienta. Výhodou je, že autoškoly chtějí vyjít klientům vstříc, a tak není problém přizpůsobit se času a pro klienta i přijet, popř. ho vysadit.

Až má všechny tyto úkony klient za sebou, tak ho čekají zkoušky. Při nich se odpoví na testové otázky, a pak se samozřejmě absolvuje jízda, při které vedle vás sedí zkušební komisař. Ten vás naviguje, kam máte jet, aby vás nějak korigoval. Zde ovšem někteří schválně nachytávají klienty, a tak třeba mohou nasměrovat řidiče do zákazu vjezdu, proto si na toto dejte pozor. Jednotlivé výsledky nejsou nijak tajné jako ve škole, tudíž se po každé části můžete dozvědět, jak jste dopadli a rozhodnutí o vydání nebo nevydání oprávnění máte ještě ten samý den. Není ovšem výjimkou ona druhá varianta. Spousta lidí dělá zkoušky několikrát. Muži spíše pohoří na testech a ženy zase na jízdách. Zkoušku však můžete opakovat, není zde omezení.

Mít vlastní řidičský průkaz a auto vám dodává pocit svobody. Mějte pro každý případ ono oprávnění, které vám může ulehčit život, když je najednou třeba nutné někoho odvézt. Pokud si myslíte, že jste technický antitalent a řízení vám nepůjde, tak se nenechte mýlit. Zejména ženy. Ty si často pochvalují, že zatímco s technikou se nekamarádí, tak jízda autem je pro ně relaxací, kterou si užívají. Užívejte si proto i vy, protože jízda autem není složitá, jen je třeba získat jistotu. Ta je podstatná pro plynulost a bezpečnost silničního provozu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id3022 (494)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat