Bezpečnost ve školství

Jsou naše děti připraveny na rizika, která mohou vzniknout? A jak je to s ochranou zdraví a lidských životů nejen dětí, ale i učitelů, jež jsou právě často terčem fyzického napadení. Dá se nějak bránit?

Branná výchova, kterou povinně musely absolvovat, jako součást povinné školní výuky, dnes už starší ročníky, dnešní děti nemají. Což je škoda, protože se tak mohli naučit základům první pomoci, záchraně osob, ale i majetku a hlavně co dělat při náhlých, nečekaných situacích.

Planý poplach

Jistou zkušeností jsou plané poplachy, kdy se žáci mají na povel učitelů seřadit mimo budovu. Učitelé většinou o dané situaci vědí dopředu, ale problém nastává, pokud se poplach rozezní a učitelé nevědí, co se děje. Namísto, aby okamžitě svěřené žáky odvedli na bezpečné místo, začnou zjišťovat, co se vlastně děje a co mají dělat. To je jasným příkladem toho, že na rizikové případy nejsou připraveni a podobně jsou překvapeni a nepřipraveni žáci.

Ukázka zásahu od hasičů

V místech, kde je funkční jednotka hasičů, se však v dnešní době provádí ukázka zásahu pro žáky, spojená obvykle s ukázkou techniky a krátkého školení, jak se při takových náhlých situacích chovat a co je dobré vědět. Při této ukázce probíhá současně** prověřovací cvičení** zásahové jednotky hasičů, takže dvě mouchy jednou ranou, jak by se hovorově vyjádřilo. Žáci tak mají možnost k práci hasiče i popřípadě jiných záchranných složek být blíže a dozvědět se zajímavé informace.

Bezpečnost učitelů

Často se v posledních době hovoří o případech, kdy jinak klidný a ničím zvláštní žák přinesl do školy zbraň a jsou i případy, kdy někoho zranil, či dokonce zabil. Naštěstí u nás ještě tak daleko nejsme, a popis sedí spíše na Spojené státy americké, ale vzhledem k tomu, že se kriminalita ve školách šíří, jak jsou ochráněni žáci, či učitelé, kteří jsou dokonce většinou cílem takových útoků?

Problémoví žáci

Je pravdou, že dnešní pravomoci učitele jsou striktně omezené a s problémovými žáky si kolikrát neví rady, jak je usměrnit a současně tak nenarušit výuku. S rodiči si promluvit je většinou u těžkých případů obtížné, protože rodiče velice problémového žáka většinou ani nejeví zájem se školou spolupracovat. Je to takový začarovaný kruh, bohužel ale mohou být poškozeni i jiné děti. Na problémové žáky je tedy potřeba upozornit a možným způsobem situaci, v rámci ochrany lidských životů, řešit.

Přednáška by mohla být zajímavá

O tom, jak poznat nebezpečné žáky, studenty, může být zajímavá přednáška od psychologů, nebo policistů. Navíc se mohou o současné kriminalitě dozvědět něco zajímavého a výjimkou nejsou ani rady na obranu, popřípadě možnost názorné ukázky.

Bezpečnost ve školství nelze podceňovat, ať už z důvodů možného požáru, exploze, nebo napadení. Žáci by měli být předem na takové situace připraveni.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4587 (magazinzlin.cz#44)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat