Měření zraku Zlín

Máte problémy s viděním? Vidíte neostře do dálky či do blízka, anebo Vás kvůli špatnému vidění často bolí hlava? Potřebujete silnější brýle, anebo jste dosud nikdy brýle nenosili? Chtěli byste vyzkoušet kontaktní čočky?

Před nákupem nových brýlí nebo kontaktních čoček je vhodné provést měření zraku a to i v případě, že již brýle máte. Od posledního měření mohlo dojít ke změnám a nové brýlové či kontaktní čočky se tak vyberou podle nejnovějších naměřených hodnot, aby Vám maximálně vyhovovaly a správně korigovaly Vaši oční vadu.

Jak probíhá měření zraku?

Měření zraku se v očních optikách provádí zpravidla zadarmo. Většinou se ani nemusíte dopředu objednávat, ale pokud si chcete být jisti, že nebudete čekat, je možné se předem domluvit.

Měření zraku se provádí počítačovým refraktorem. Díky moderním metodám bude přesně diagnostikována Vaše oční vada a dioptrie. Pro kontrolu se pak ještě provede zkouška pomocí testovacích brýlových čoček, zda přes ně správně vidíte. Pokud ano, byla Vaše vada a dioptrie určeny správně.

Měření zraku a vady zraku

Existují čtyři základní typy refrakčních vad zraku. Všechny je možné odhalit díky měření refraktorem. Měření můžete podstoupit u očního lékaře, ale také v profesionální oční optice, díky čemuž si pak můžete hned na místě vybrat vhodné dioptrické brýle nebo kontaktní čočky.

Známe tyto základní vady zraku:

Krátkozrakost

Krátkozraký člověk vidí dobře do blízka, tedy například na čtení, ovšem špatně na dálku a proto nedokáže správně rozpoznat osoby v dálce, anebo vidí špatně na televizi, pokud nesedí přímo u ní. Kromě zhoršeného vidění do dálky jsou typickými příznaky krátkozrakosti také zhoršené vidění za šera nebo v noci a mhouření a přivírání očí ve snaze zaostřit do dálky. V případě neřešené vady se může objevit i červenání a slzení očí nebo bolest hlavy a očí způsobené nadměrným namáháním očí ve snaze zaostřit.

Dalekozrakost

Dalekozraký člověk má naopak největší problémy při vidění na blízko, takže se mu špatně čte. S přibývajícím věkem a zhoršováním oční vady, nebo pokud se vada neřeší, se může připojit také problém se zaostřováním na dálku. Výsledkem snahy zaostřit bývá bolest hlavy i očí. Dalším příznakem dalekozrakosti bývají často několikadenní nebo i několikahodinové intervaly, ve kterých kolísá schopnost dalekozrakého člověka dobře vidět. Proto dalekozrací lidé obvykle používají více než jedny dioptrické brýle.

Astigmatismus

Astigmatismus se může objevit jako samostatná vada zraku, ale značně častěji se vyskytuje v kombinací s krátkozrakostí anebo dalekozrakostí. Astigmatismus je obvykle způsoben nesprávným zakřivením přední plochy rohovky. Výsledkem je zhoršené vidění za šera, mlhy nebo v noci a také špatný odhad vzdálenosti. Astigmatici rovněž špatně snášejí oslnění například od protijedoucího auta a proto by kvůli vlastní bezpečnosti i bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu neměli nikdy řídit v noci nebo za zhoršené viditelnosti.

Při čtení bývá u astigmatismu problémem záměna podobných znaků, jako jsou třeba F, E, H anebo pocit, jako by písmena a číslice byly mírně zdvojené a měly v pozadí své vlastní stíny.

Vetchozrakost

Zatímco předchozí oční vady se projevují již v dětství, vetchozrakost většinou přichází ve středním věku, obvykle po 40. roce života. Důvodem je, že stárnoucí nitrooční čočka přestává být pružná a nedokáže se již vyklenout tak jako dříve. Typickými příznaky vetchozrakosti jsou čtení novin s nataženýma rukama, anebo neschopnost číst při horším světle, neschopnost trefit se nití do ucha jehly atp.

Vetchozrakost se s přibývajícím věkem postupně zhoršuje, ale ve většině případů se zhoršování zastaví okolo šedesáti let věku. Pak už zpravidla postačí do konce života nosit brýle se stále stejnými dioptriemi.

Měření zraku a výběr dioptrických brýlí

Brýle, ať už se jedná o dioptrické anebo sluneční, se vždy vyplatí kupovat v kamenných očních optikách. Nejen proto, že si je můžete před zrcadlem vyzkoušet, což při objednání brýlí přes internet není možné, ale rovněž proto, že v oční optice vám s výběrem brýlí poradí opravdový profesionál v oboru. Už vůbec se pak nedoporučuje nákup brýlí na tržnici, neboť kvalita čoček i obrub je často velmi nízká a pochybná.

A podle čeho vybírat vhodné brýle? Dioptrické brýle samozřejmě musí odpovídat Vaší hodnotě dioptrií a oční vadě. To ale není jediné kritérium. Brýle byste měli dále vybírat podle účelu použití a podle toho, jak se hodí k vašemu typu obličeje. Díky tomu bude jejich nošení příjemné, brýle budou splňovat svůj účel, správně korigovat Vaši zrakovou vadu a budou vám slušet. A pokud Vám vybrané brýle tak úplně nesedí, v oční optice Vám je na míru upraví, což je další výhoda oproti internetu nebo tržnici.

Výběr dioptrických brýlí podle typu obličeje

Dioptrické brýle musí Vaši oční vadu korigovat v maximálním možném rozsahu. Správné brýlové čočky samozřejmě vybere oční optik dle výsledků měření zraku (pokud své dioptrie a vadu dopředu neznáte, ale i tak je možné provést přeměření pro aktuální výsledky).

S výběrem brýlových obrub Vám v oční optice poradí a doporučí vhodný typ, pokud budete mít zájem. Obruby k dioptrickým brýlím je vhodné vybírat dle dvou hlavních kritérií – k jakým příležitostem a účelům budete brýle používat (denní nošení, výjimečné příležitosti) a také podle tvaru obličeje, pohlaví a věku. V neposlední řadě samozřejmě i dle Vlastního vkusu a uvážení. Vždy se ale vyplatí vzít si na výběr brýlí někoho s sebou, například kamarády či kamarádky, děti nebo partnera, aby Vám na rovinu řekli, zda Vám vybrané obruby sluší anebo ne.

Měření zraku a výběr kontaktních čoček a doplňků k čočkám

Zdá se Vám, že brýle nejsou pro Váš obličej vhodné, že Vám nesluší? Pak vyzkoušejte kontaktní čočky, které představují další možnosti korekce očních vad.

Výhodou kontaktních čoček je větší rozsah zorného pole než u dioptrických brýlí, a také možnost provádět dynamické pohybové aktivity bez rizika ztráty anebo nadměrného pohybu brýlí na obličeji.

Nemáte s kontaktními čočkami a jejich výběrem, zaváděním a údržbou žádné zkušenosti? Nevadí, obraťte se na odborníky z oční optiky, kteří vám zdarma poskytnou komplexní odborné vyšetření a poradenství, nácvik aplikace kontaktních čoček a manipulace s nimi.

Typy kontaktních čoček

Kontaktní čočky je možné z hlediska délky nepřetržitého nošení rozdělit na denní, které se musejí z oka vyjmout již po jednom dni nošení, a dále na 7 denní a 30 denní. Z hlediska trvanlivosti kontaktních čoček, tedy doby, po kterou je lze používat (střídavě vyjímat a znovu aplikovat) lze kontaktní čočky rozdělit na 14 denní, 30 denní, 90 denní a roční.

Vybrat si lze také obarvené kontaktní čočky, které vaší duhovce dodají jinou barvu. Díky kontaktním čočkám si tak můžete změnit barvu svých očí, anebo zvýraznit Vaši vlastní.

S výjimkou kontaktních čoček určených k vyhození po jednom dni nošení potřebují všechny ostatní speciální roztoky a další doplňky k jejich ošetřování a uchovávání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id4618 (magazinzlin.cz#50)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat